Дечја недеља је најрадоснија седмица у години јер се у њој реализује највећа национална манифестација за децу. Одржава се сваког октобра у циљу уједињења свих релевантних друштвених актера ради континуираног побољшања положаја детета у Републици Србији. Овогодишња Дечја недеља одржана је под слоганом Шта детету треба да расте до неба.

Првог дана Дечје недеље ученици млађих разреда учествовали су у Трци за срећније детињство. Такмичарски расположени трчали су стазом којом се орио смех веселе и раздрагане деце. Најбољи су добили дипломе, а сви учесници поруку да сваким даном што више вежбају, шетају, бораве на чистом ваздуху јер то је један од услова правилног раста и развоја.

Другог дана цртали су кредама у боји на терену поред школе. Писали су поруке својим другарима широм света, цртали балоне, здраву храну, а оно што је најважније – на терену је одзвањала дечја граја, видео се осмех на њиховим лицима, а то нам је и био циљ, да деца буду срећна, весела и да расту до неба.

Најмлађи школарци учлањени су у школску библиотеку, а ђаци другаци израђивали су пано посвећен деци и њиховим потребама.

Четвртак је био дан за пешачење, јер је боравак у природи и на чистом ваздуху неопходан за правилан раст и развој. Наоружани добрим расположењем кренули смо до оближњег засеока, где су имали прилику да виде најстарије стабло дрена у Драгачеву. Током путовања уочавали су промене у природи, истраживали биљни и животињски свет, прикупљали јесење плодове које ће употребити на часовима ликовне културе. Кроз причу и смех веома брзо су стигли до дворишта породице Плазинић, где се налази стабло. Сазнали смо да се већ дуги низ година ту чува и одржава. Том приликом деца су се упознала са неким карактеристикама овог листопадног дрвета. Дрен постиже висину до осам метара и цвета јако рано, у фебруару, пре листања. Плод је црвена јестива коштуница – дрењина и зрела је у августу. Дрен у нашем народу симболизује здравље због чега је и настала изрека „здрав као дрен”. Стабло до сада није имало статус заштићеног природног добра, али је у плану да буде уписано у регистар заштићених природних добара као споменик природе ботаничког карактера.

На крају седмице сви су уживали у ликовној радионици где су од природних материјала израђивали јесење ликове, животиње, слике.

Дечја недеља је прилика да деца остану у средишту друштвених настојања да буду заштићена и срећна, да живе у подстицајном, здравом и сигурном окружењу у коме могу да остваре максимум својих потенцијала, а то се постиже континуираном бригом о заштити, унапређењу и промоцији дечјих права у којој учествују сви релевантни друштвени актери.

Јелена Ивановић