У нашој школи одржан је јавни час на тему „Здрава храна”, с обзиром да је 16. октобар Светски дан здраве хране. Наставница билогије, Вера Ненадовић, причала је, ученицима од петог до осмог разреда, шта је здраво јести, у којој мери и у које време. Истакла је значај воћа и поврћа у свакодневној исхрани, уношење довољне количине воде и одговарајуће физичке активности. Навела је да се, на жалост, све већи број деце храни брзом храном, па се суочава са проблемом гојазности. Објаснила им је које све последице гојазност може да има по здравље људи, као и чињеницу да се неке особе, најчешће тинејџери, суочавају са поремећајима анорексије и булимије.

Да би били сигурни у безбедност хране коју купују, битно је да прате ознаке за разне врсте адитива. Оне су обележене ознаком Е и неким бројем. На пример Е-123 је врло отрован и забрањен у САД, док је Е-132 нешкодљив. Поред тога, навела је, да приликом куповине воћа и поврћа, обавезно поведемо рачуна колико цифара има шифра производа. Уколико има 3 цифре, храна је безбедна за употребу, али, ако имају 4 цифре, онда је у питању модификована храна и у том случају морамо бити опрезни приликом конзумације исте.

Ученицима су подељени одштампани папири на којима су исписане најчешће ознаке штетне по здравље људи, које би, свакако, требало избегавати.

Након тога представници Ђачког парламента припремили су анкету о здравој храни. А на самом крају, ученици су погађали загонетке у вези са воћем и поврћем.

Предавање је било јако корисно, занимљиво и интерактивно, како за ђаке, тако и за присутне наставнике.

Мирјана Марић

Координатор Ђачког парламента