Јавни час посвећен Дану озонског омотача одржан је 16. септембра.
Заштита озонског омотача подразумава активности које човек предузима да би смањио испуштање штетних гасова у атмосферу који оштећују озонски омотач. Активности које омогућавају заштиту и очување озонског омотача предвиђене су међународним уговором који је назван Монтреалски протокол. Циљ овог уговора јесте контролисана производња и коришћење гасова који оштећују озонски омотач. Протокол је донет 16. септембра 1987. године и од тада се тај дан обележава као Међународни дан заштите озонског омотача.
Озонски омотач је изграђен од три атома кисеоника у атмосфери и штити сва жива бића на Земљи од штетних UV зрака сунца. Без његовог постојања живот на Земљи не би био могућ. У процесу индустријализације у атмосферу ослобођена је велика количина гасова (који садрже хлор) – фреони који оштећују озонски омотач – стварају озонске рупе.
У оквиру планираних активности о заштити животне средине, предвиђених годишњим планом рада школе, одржан је јавни час с циљем да код ученика развија свест о значају очувања озонског омотача. Ученицима је кроз кратко предавање – презентацију, а након тога и дискусију, указано на узроке оштећења и мере заштите овог омотача. Потом је одржана радионица на ову тему.
Јавни час је организован за ученике осмог разреда.
Вера Ненадовић, наставница биологије
Скорашњи коментари