Сваки дан је дан посвећен деци, а свака недеља је дечја недеља. Дечја недеља је манифестација која се обележава прве недеље октобра. Обележавају је сва деца у свим земљама света. Сваке године се подсећа на дечја права и обавезе друштва према њима. Подстиче се љубав, разумевање и толеранција међу децом. Под слоганом „Дете је дете да га волите и разумете” с радошћу је обележена и у нашој школи.

Дечју недељу отворили смо свечаним пријемом ђака првака у Дечји савез. Старији другари уз песму, аплауз и подршку уручили су им Добродошлице и беџеве. Нови чланови имали су прилику да чују нека дечја права и уживају у најлепшим стиховима Љубивоја Ршумовића. Уследила је заједничка игра балонима, уз музику и плес.

Други дан био је посвећен ликовном изражавању ученика. У веселој и пријатној атмосфери цртали су на тротоару школе кредама у боји. Улепшали су не само простор школског дворишта, већ и дан свима нама који имамо прилику да посматрамо ова раздрагана уметничка дела. Нацртане радове, у које су уложили много љубави, маште и креативности, послали су свој деци света.

Најзанимљивији је био дан спортских активности. Предшколци и ученици првог разреда надметали су се у бацању лоптица, сакупљању, котрљању, ношењу у кашикама. Уживали су у занимљивим активностима, а на крају су заиграли уз једну необичну игру, „пингвин плес”. Тог дана друштво су им правили и другари из издвојеног одељења.

Ученици другог, трећег и четвртог разреда учествовали су у играма брзине, снаге и спретности. Били су подељени у групе и дали су све од себе да њихова екипа победи у играма као што су: полигон препрека, ношење јаја у кашикама, скакање у џаку.

Циљ игара је био развијање такмичарског духа, али и дружење деце различитих узраста. Закључили смо да је редовно вежбање и бављење спортом веома битно за правилан раст и развој.

Дечју недељу затворили смо ликовном радионицом где су ученици правили лутке и играчке од природног и рециклираног материјала. Јесен нам је сама по себи дала прегршт материјала са којим се можемо забавити, од разнобојног лишћа, преко самих њених плодова. Ђаци прваци су уз помоћ лишћа, темпера и рециклажног материјала створили свог „Јесенка”. Од кукуруза и шаше оживели су необичне лутке, а били су и у улози фризера. Ученици другог разреда правили су гитаре од поклопаца, а трећаци и четвртаци лутке и играчке од тканине, ролни, шишарки… У току ових активности деца су развијала моторику, машту и креативност, као и позитиван став према рециклажи и природним материјалима. Заједнички рад, маштовитост и креативност допринели су да настану права ремек-дела, која су потом изложена у учионицама.

Јелена Ивановић